Petr Vychodil – starosta Králova Dvora

Město Králův Dvůr je moje srdcová záležitost a už třetím rokem můj domov. A proto jsem vyrazila za starostou Králova Dvora Petrem Vychodilem. Zajímalo mě především to, co nového tento rok a budoucnost nabídne místním občanům. V rozhovoru si s ním povídám například o tom, co všechno letos Královák udělal pro rodiny s dětmi. A co pro nás bude dělat dál? A bude se v budoucnu myslet i na Křižatky?

Co čeká město Králův Dvůr do konce roku 2018?

Do konce roku budeme zahajovat ještě rekonstrukci ulice Švermova a chodníků v Karlově Huti. Dále bude zahájena první etap rekonstrukce silnice Pod Hájem. Zároveň s tím jsme zahájili projektovou dokumentaci a běží nám žádost o stavební povolení druhé etapy rekonstrukce ulice Pod Hájem, kde vznikne nový chodník a nová parkovací stání.  V září jsme dokončili stavby, které jsme zahájili v průběhu léta. Jedná se o lanové centrum, dětské hřiště Levín a malé dětské hřiště Počaply. Do konce října dokončíme třetí etapu projektu revitalizace zeleně v Králově Dvoře, na kterou jsme dostali dotaci ve výši cca 4 milionů korun. V rámci tohoto projektu vznikne malý park v Záhořanech, malý park u nového mostu a čeká nás také nová výsadba stromů a keřů.

Letos jste v Králově Dvoře otevřeli dvě nová dětská hřiště. Co je v plánu dál? Na co se můžou rodiny s dětmi v dalších letech těšit?

Teď na zastupitelstvu budu předkládat návrhy dvou velkých projektů. Jeden, který už je zajištěný i pozemkově, je mezi královským horizontem a Záhořanama. Tam bychom chtěli udělat tzv. oddychovou zónu, kde bychom rádi vybudovali venkovní posilovnu, vysázet stromy a keře a udělat tam dětskou rozhlednu. V současné době se projektuje, zda bude 3 nebo 6 metrů. To je jeden z projektů, který by mohl být nejpozději do dvou let hotový. A ten druhý je na Levínském vršku. Tam je volných 10 až 12 tisíc metrů čtverečních a tam bychom chtěli udělat lavičky, dětské hřiště a bycrossový hřiště.

Před několika dny jste u kostela v Králově Dvoře otevřeli lanové centrum. V jaké dny bude otevřené a bude zdarma?

Lanové centrum bude otevřené každý den a bude samozřejmě zdarma. A když se to bude lidem líbit a budou lanové centrum využívat, tak si dovedu představit, že by se v budoucnu mohlo lanové centrum ještě rozšířit. Tahle stávající část je pro děti, ale jak říkám, pokud bude zájem, tak můžeme udělat i část pro dospěláky nebo ještě rozšířit tu dětskou část. Záleží tedy na zájmu obyvatel.

Na Facebooku jsem zaregistrovala, že jste v Králováku otevřeli také psí hřiště. Kde ho najdeme?

Naše první psí hřiště najdete v Záhořanech. Ale to není všechno. V průběhu října otevřeme v Králováku ještě jedno psí hřiště. Tentokrát to bude na sídlišti Nad Stadionem. Tak snad to udělá radost pejskařům.

A co třeba nějaká nová cyklostezka v Králově Dvoře? Je v plánu?

V současné době finalizují přípravy v Záhořanech. Odtud povede cyklostezka až ke kostelu v Králově Dvoře.  A další nová cyklostezka, která je ještě v plánu, je součást obchvatu první části Králova Dvora. Tato cyklostezka bude navazovat na cyklostezku od Zdic, povede kolem nového mostu /most přes dálnici u KFC/ až k radnici Králova Dvora.

Vzhledem k tomu, že jsem křižatecká a mojí srdcovou záležitostí jsou právě Křižatky. Bude se něco pro rodiny s dětma budovat taky na Křižatkách?

Jedna z věcí, kterou bych rád na Křižatkách od 1. září příštího roku zavedl, je bezplatný ranní svoz dětí prvního stupně základní školy. Samozřejmě, když bude kapacita, tak by se svoz mohl týkat i dětí z druhého stupně, kteří ráno cestují z Křižatek do školy. A pokud by byl ze strany křižateckých obyvatel zájem, tak bych rád na Křižatkách na parcelách, které patří městu /parcely na tzv. skládce; u nové zástavby/, zrealizoval tzv. oddychovou zónu podobnou té v Záhořanech. Ale jak říkám, je potřeba to nejprve zahájit otevřenou debatu s vlastníky pozemků, kteří s tím budou víceméně sousedit.  Pokud s tím budou souhlasit, rádi se do toho pustíme.

A kdy bude možnost se k této křižatecké oddychové zóně vyjádřit?

Rádi bychom tu debatu otevřeli v příštím roce.

A nějaká dlouhodobá vize týkající se Králova Dvora?

Jedna z těch dlouhodobých vizí je postavit si tu kulturní dům, který v Králově Dvoře dosud chybí. Ten by měl v budoucnu stát naproti zámku, mezi Plzeňskou ulicí a dálnicí D5, přesně na druhé straně dálnice, která takhle nešťastně v 80. letech přeťala zámeckou zahradu. Tu polovinu zahrady, která se nachází přímo u zámku, už jsme zrekonstruovali. Tu druhou půlku bychom rádi nechali jako zeleň a na druhé půlce bychom rádi postavili kulturní dům. A takový velký sen by byl v budoucnu zámek s kulturním domem propojit lávkou. Je pravda že to je opravdu velký sen. Ale člověk by měl mít sny a směřovat k nim. My jsme teď udělali první kroky k tomu, abychom změnili územní plán na pozemcích města tak, abychom nemuseli kupovat nové pozemky od někoho jiného. Rád bych v následujících čtyřech letech udělal architektonickou soutěž, zajistil stavební povolení a připravil projektovou dokumentaci.

Nějaký Váš tip na zajímavou akci, která se uskuteční v Králově Dvoře do konce tohoto roku a sám se jí budete účastnit? Nějaké Vaše doporučení?

Určitě nebudu chybět na lampiónovém průvodu, který se v Králově Dvoře těší velké oblibě. Ten se uskuteční 28. října a vychází se od nově otevřené školky, kterou jsme letos otevřeli na Preislerově náměstí, a půjde se na zámek v Králově Dvoře. Tam bude malá dětská diskotéka a nebude chybět ani ohňostroj. Tahle akce je pro mě taková srdeční záležitost.  A nesmíme zapomenout ani na tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Váš tip na výlet po Berounsku?

Mezi mými tipy rozhodně nesmí chybět lom Amerika, obec Tetín, obec Svatá a její okolí a samozřejmě králodvorský zámek.

A kam za sportem?

Určitě bych rád upozornil na víceúčelové sportovní hřiště, kde jsme pro králodvorské obyvatele vstup zadarmo. Já tam chodím hrát třeba tenis. To je taky jeden z důvodů, proč jsem letos zhubnul asi 20 kilo. (smích)

Vaše nejoblíbenější místo v Králově Dvoře?

Mojí srdcovou záležitostí je rozhodně králodvorský zámek. A když jsme v zámku ještě v minulém roce objevili vzácné renesanční fresky, úplně jsem si to místo zamiloval. Fresky jsme odkryli, teď nás ještě čeká rekonstrukce těchto prostor s freskami, aby bylo možné je využívat jako obřadní a koncertní sál, a domnívám se, že v příštím roce bychom tyto prostory mohli otevřít veřejnosti.

A kam chodíte rád na jídlo?

V Berouně mám moc rád restaurace Koza Roza a Istra. Jednak kvůli kuchyni, ale také pro profesionální přístup personálu. Jednou měsíčně zajdu s kamarády na pivo do Kozlovny a oblíbil jsem si také berounskou prosekárnu Rizzotti se skvělým proseccem, výbornou kávou a úžasným majitelem. A taky moc rád zavítám do hospůdky u Hanáka, kterou najdete v Nižboru.

Foto: Pavel Paluska